دکتر نجمه زندی پور | کاشت دندان | ایمپلنت دندان

اقدامات قبل از انجام جراحی دندان های نهفته

چنانچه به مطالعه مطلب قبلی از مجله پزشکی دکتر نجمه زندی پور پرداخته باشید قطعا با تعریف دندان های نهفته، نیمه نهفته و یا رویش نیافته آشنا شده و به خوبی عوامل مختلفی که سبب بروز این قبیل از ناهنجاری ها در قسمت دهان و دندانی شما بیماران گرامی شده اند را شناسایی کرده و […]

چنانچه به مطالعه مطلب قبلی از مجله پزشکی دکتر نجمه زندی پور پرداخته باشید قطعا با تعریف دندان های نهفته، نیمه نهفته و یا رویش نیافته آشنا شده و به خوبی عوامل مختلفی که سبب بروز این قبیل از ناهنجاری ها در قسمت دهان و دندانی شما بیماران گرامی شده اند را شناسایی کرده و از عوارض بی توجهی جهت از بین بردن این ناهنجاری ها چه بصورت اصلاحی و چه بصورت کشیدن دندانِ مشکل دار اطلاع حاصل نمودید. حال ما می خواهیم در این مطلب شما را با اقدامات قبل از انجام جراحی دندان های نهفته و همچنین دلایل کلی که سبب کشیدن دندان یا دندان هایتان می شود، آشنا نماییم؛ پس همچنان با ما همراه باشید.

اقدامات قبل از انجام جراحی دندان های نهفته

پیش از اشاره به این اقدامات باید این نکته را متذکر شویم که تمامی موارد گفته شده در این قسمت بهتر است از سوی شما بیماران عزیز که قصد انجام هر نوع جراحی سبک و یا سنگینی را بر روی دندان هایتان کرده اید مورد توجه قرار گیرد. این اقدامات شامل:

 • استفاده از دهانشویه و محصولات ضد عفونی کننده
 • عدم انجام تحرکات شدید تا ساعاتی قبل از انجام جراحی
 • منع مصرف غذاها و نوشیدنی های چسبنده به لثه و دندان ها
 • مطلع کردن پزشک در صورت برخورداری از بیماری های زمینه ای و خاص
 • اجتناب از مصرف سیگار، قلیان، الکل و دخانیات دیگر از یک هفته پیش از انجام جراحی

می شود.

اقدامات قبل از انجام جراحی دندان های نهفته

اقدامات قبل از انجام جراحی دندان های نهفته

در ادامه باید به این نکته توجه داشته باشید که استراحت کافی حداقل برای 8 ساعت تا پیش از انجام جراحی و همچنین عدم استفاده از داروهایی که سبب تشدید در خونریزی به هنگام انجام عمل می شوند نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. در خصوص نکته مربوط به عدم مصرف غذاها و نوشیدنی های چسبنده نیز توصیه می کنیم حداقل در 12 ساعت مانده انجام جراحی از غذاهای رقیق و یا آبکی استفاده نمایید.

عمده دلایل کشیدن دندان

ما در این قسمت از مطلب می خواهیم شما را با دلایل مهمی که منجر به کشیدن دندان هایتان می شود، آشنا کنیم اما باید این نکته را نیز یادآور شویم که در دنیای امروز اصل بر حفظ و عدم از دست دادن دندان های طبیعی افراد است که خب گاهی با توجه به بی التفاتی بیماران نسبت به سطح آسیب وارده به دندان هایشان و عدم مراجعه به موقع برای یک جراح متخصص فک و صورت چاره ای به غیر از بیرون کشیدن دندان از داخل بافت استخوانی و لثه وجود نخواهد داشت. این مورد بیشتر در خصوص دندان های عقل که در سنین جوانی افراد رشد ناصحیح به سبب عدم وجود فضای کافی پیدا می کنند، صادق است.

از جمله موارد منجر به کشیدن دندان می توان به:

 • ایجاد پوسیدگی شدید در دندان
 • آسیب دندانی ناشی از شکستگی فک
 • مرگ بافت عصبی دندان (موسوم به نکروزپالپ )
 • رویت بیماری های پیشرفته لثه ای
 • وجود دندان های نهفته و عدم امکان رویش آنان
 • ناهنجاری های پاتولوژیکی

اشاره داشت.

البته فراموش نکنید که گاها متخصصان ارتودنسی نیز برای انجام صحیح عمل خود مجبور به کشیدن تعدادی از دندان های شما می شوند. همچنین بد نیست بدانید که گاهی کشیدن دندان ها به دلیل وجود تومورهای دهانی نیز صورت می گیرد؛ در این زمینه جراحان مجبور به کشیدن و خارج کردن دندان های مشکوک به عفونت هستند که عمدتا غیر قابل ترمیم نیز می باشند.

کلام آخر

مخاطبان و بیماران عزیز توجه داشته باشید که جراحی دندان های نهفته یا نیمه نهفته معمولا چیزی نزدیک به 20 الی 45 دقیقه به طول می انجامد که حال افزایش این زمان بسته به میزان ناهنجاری بوجود آمده برای دندان فرد بیمار دارد. علی ایحال یادتان باشد که بهترین انتخاب برای جراحی این نوع از دندان ها در داخل دهان مراجعه به پزشکان متخصص فک و صورت می باشد که می توانند با تجربه و مهارت بالای خود بدون ایجاد آسیب به عصب های متصل به ریشه دندانی شما این عمل جراحی را برایتان انجام دهند.

عمل جراحی دندان های نهفته که معمولا برای دندان های عقب و دندان های نیش بالای افراد مورد استفاده قرار می گیرد همراه با بیهوشی موضعی و یا بیهوشی عمومی کامل برایتان صورت می گیرد که تشخیص این موضوع بسته به نظر پزشک و بررسی شرایط آن روز شما بیماران عزیز دارد. ناگفته نماند که گاها برای از بین بردن بی تابی بیماران داروهای آرامش بخشی از طریق ورید به بدن بیمار تزریق می شود که موجب ایجاد حس خواب آلودگی در فرد شده و ممکن است حتی وی تا 1 ساعت پس از اتمام جراحی نیز کماکان در خواب باقی بماند.

به همین منظور توصیه می کنیم همواره برای انجام جراحی در ناحیه دهان و دندان خود از یک همراه شایسته و توانمند برخوردار باشید تا پس از انجام عمل در صورت خوب نبودن حال عمومی تان بتواند شما را تا منزل شخصی تان همراهی نماید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.