دکتر نجمه زندی پور | کاشت دندان | ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

در علم دندانپزشکی اصل بر حفظ دندان و ترمیم آن می باشد اما گاهی اوقات آنقدر فرد بیمار دیر مراجعه می کند و یا نسبت به آسیبی که به دندان های خود وارد کرده است، بی تفاوت است که دیگر نمی شود برای نگه داشتن دندان های طبیعی او کاری کرد و در این حین […]

در علم دندانپزشکی اصل بر حفظ دندان و ترمیم آن می باشد اما گاهی اوقات آنقدر فرد بیمار دیر مراجعه می کند و یا نسبت به آسیبی که به دندان های خود وارد کرده است، بی تفاوت است که دیگر نمی شود برای نگه داشتن دندان های طبیعی او کاری کرد و در این حین بایستی برای جایگزینی دندان ها به سراغ روش هایی از قبیل: کاشت دندان مصنوعی و یا ایمپلنت دندان رفت که البته امروزه با توجه به مزیت های روش ایمپلنت دیگر کمتر کسی حاضر است تا در دهانش دندان مصنوعی داشته باشد! برای این منظور با این بلاگ از وبگاه دکتر نجمه زندی پور همراه شوید تا شما را با روش ایمپلنت دندان بیشتر آشنا نماییم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روشی است که با پیدایش آن حتی کسانی که از دندان های مصنوعی تحت عنوان دندان های پروتزی نیز استفاده می کردند به سمت و سوی آن گرایش پیدا کرده و در فرصتی مغتنم با استفاده از این روش به سراغ درست کردن دندان های خود در داخل دهان رفته اند. اگر بخواهیم خیلی خلاصه و مفید برایتان از Implant صحبت کنیم باید بگوییم که آن از ساختاری شبیه دندان طبیعی برخوردار است که بواسطه یک جراحی کوچک (10 یا 15 دقیقه ای) از سوی دکتر معالج در داخل فک شما کاشته می شود تا برای همیشه صاحب دندان هایی زیبا و محکم برای جویدن هر نوع ماده غذایی که فکرش را بکنید، شوید.

در روش ایمپلنت که بسیاری آن را کاشت دندان نیز نزد خود تلقی می کنند یک فلز استوانه ای کوچک در داخل استخوان فک بیمار قرار داده می شود که جنس آن از تیتانیوم است و قرار است که نقش ریشه دندان را در داخل لثه شما ایفا نماید. سپس برای قسمت تاج دندان با قالب گیری از پیش تعیین شده اقدام به ساخت دندانی مصنوعی از جنس سرامیکی بعمل آورده می شود که این قسمت بواسطه قطعه ای به نام اباتمنت (Abutment) به پایه فلزی تعبیه شده در داخل فک متصل می شود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

دوستان عزیز توجه داشته باشید از آنجایی که این سوال اغلب شما بیماران عزیز می باشد باید بگوییم در این روش به این جهت از فلز تیتانیوم به نسبت سایر فلزهای پرکاربرد در دنیای پزشکی استفاده می شود که از بالاترین درصد سازگاری با استخوان های فک برخوردار است.

موارد مورد استفاده از Implant دندان

خوب همانطور که می دانید در جهان امروز بسته به سبک زندگی ناسالمی که بر سیطره حیات ما انسان ها چیره گشته مشکلات زیادی هویدا شده است که با توجه به موضوع بحث ما که در خصوص سلامت و زیبایی دندان ها می باشد، باید پذیرفت که به دلایل زیادی از جمله:

  • از دست رفتن دندان ها به هر دلیلی و جایگزینی آنان
  • پر کردن فضای نامناسب میان دندان ها به سبب از دست رفتن شماری از آن ها
  • برطرف کردن مشکلات مادرزادی در قسمت مربوط به دندان و عدم روش آنان
  • احیای زیبایی چهره افراد و بازگرداندن حس اعتماد به نفس آن ها

می توان از ایمپلنت دندان استفاده نمود.

کلام آخر

مخاطبان عزیز توجه داشته باشید که خرابی دندان ها و از بین رفتن و پوسیده شدن آن ها نه تنها بر روی زیبایی صورت شما در مواقعی که مشغول حرف زدن هستید و یا می خواهید یک خنده از ته دل بکنید، تاثیرگذار است بلکه بر روی تکلم صحیح و تلفظ درست تک تک حروف الفبا نیز موثر می باشد که تازه در کنار این موضوع باید این را نیز پذیرفت که با وجود یکسری دندان خراب و ایجاد فاصله های نامناسب میان آن ها حتی وضعیت میل کردن یک وعده غذایی و عدم جویدن کامل مواد می تواند در دراز مدت سبب ایجاد انواع مختلفی از مشکلات گوارشی برایتان گردد!

پس از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است بیایید و از همین الآن به فکر سلامت دهان و دندان خود باشید و تا کار از کار نگذشته و نیاز به جراحی سنگینی بر روی استخوان فک خود برای جایگزینی دندان های از دست رفته و خراب شما عزیزان نیاز نشده است با مراجعه به کلینیک دکتر نجمه زندی پور این مورد را برای همیشه حل و فصل نمایید.

البته لازم است این را نیز بازگو کنیم که انجام عمل ایمپلنت دندان فاقد درد بوده و اگر در جایی و یا مقاله ای از درد انجام این عمل پزشکی یاد شده است، خیلی نباید به آن توجه نمایید؛ زیرا حتی اگر اندکی درد هم در این عمل جراحی سبک وجود داشته باشد با تجویز و تزریق مسکن، کامل از بین رفته و بیمار هیچ گونه ناراحتی و دردی را احساس نخواهد کرد.

مقاله قبلی :
مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.