دکتر نجمه زندی پور | کاشت دندان | ایمپلنت دندان

جراحی دندانهای نهفته

دندان نهفته طبق تعریف در ارتودنسی، دندانی خارج نشده است که به واسطه یک مانع یا سد فیزیکی در مسیر رشد آن، از رویش باز میماند و درون لثه جا مانده است. شایع ترین دندان های نهفته، دندان های مولر سوم فک بالا و پایین، کناین های فک بالا و پره مولر های فک پایین […]

دندان نهفته طبق تعریف در ارتودنسی، دندانی خارج نشده است که به واسطه یک مانع یا سد فیزیکی در مسیر رشد آن، از رویش باز میماند و درون لثه جا مانده است.

شایع ترین دندان های نهفته، دندان های مولر سوم فک بالا و پایین، کناین های فک بالا و پره مولر های فک پایین هستند. در یک تحقیق در بیماران بالاتر از 10 سال، 17 درصد از بیماران یک دندان عقل نهفته داشتند که 40 درصد آن ها مربوط به دندان مولر سوم بود.

تجمع دندانی، موقعیت نامناسب جوانه دندانی، دندان های اضافه، فقدان فضا در قوس دندانی، کیست ها، ریشه های دندانی تحلیل نرفته و عادت های دهانی مثل مکیدن انگشت، از عوامل ایجاد دندان نهفته می باشند. در این مواقع جراحی سریع دندان نهفته کمک شایانی به اصلاح ناهنجاری می نماید.

در برخی از منابع، بیشترین عامل نهفتگی دندان مولر سوم یا دندان عقل نهفته، نداشتن فضای کافی دانسته شده است.

در مطالعه دیگری، چهار عامل برای نهفتگی دندان:

  1. طول قوسی فک تحتانی
  2. مسیر عمودی رشد کوندیل
  3. مسیر دیستالی (عقبی)
  4. رشد و تاخیر در تکامل دندان های ماندیبل (فک پایین)، ذکر شده است.
implanted-tooth-surgery

جراحی دندانهای نهفته

با وجود اختلاف های نژادی در توالی رویش، دندان های مولر سوم در بیشتر نژاد ها آخرین دندان هایی هستند که رشد میکنند و این نیز علتی برای شیوع نهفتگی دندان عقل به شمار می آید.

دندان عقل نهفته یا به طور کلی دندان نهفته، ممکن است باعث ایجاد عوارض مختلفی شوند. به همین دلیل خارج کردن آنها ضروری است.

توصیه متخصصین دندانپزشکی و ارتودنسی با تشخیص دندان نهفته

متخصصین دندانپزشکی و ارتودنسی توصیه می کنند که دندان نهفته باید بعد از تشخیص، در سریعترین زمان باید تحت درمان قرار گیرد و هرچه سریع تر جراحی و خارج شود و یا در صورت امکان، از طریق درمان ارتودنسی، به قوس دندانی عادی هدایت شود.

دندان نهفته باید به سرعت خارج شود. زیرا با افزایش سن فرد احتمال ابتلا به انواع بیماری ها از قبیل بیماری های سیستم ایمنی، دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و بیماری های ریوی مطرح می شود. همچنین با افزایش سن قدرت انعقاد استخوان فک کاهش یافته و ترمیم بافت ها در صورت جراحی، به تعویق می افتد. مجاور می شوند

دندان نهفته درد فراوانی دارد و در صورت عدم خروج به موقع عوارضی چون عفونت ایجاد آبسه ، احتمال ایجاد تومور، آسیب و ایجاد بی نظمی در دندان های مجاور و افزایش حساسیت و همچنین خطر شکستگی فک در مواجهه با ضربات را به دنبال دارد.

مقاله قبلی :
مقاله بعدی :
مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.