دکتر نجمه زندی پور | کاشت دندان | ایمپلنت دندان

جراحی دندان های نهفته

احتمال وجود دندان های نهفته، نیمه نهفته و یا رویش نیافته در داخل دهان تمام مردم دنیا است که اگر بخواهیم با تاخیر به درمان و رفع این ناهنجاری دندانی بپردازیم قطعا با مشکلات جدی که بعضا می تواند خطرات جانی را برای سلامت ما به همراه داشته باشد، مواجه خواهیم شد! با اینکه همیشه […]

احتمال وجود دندان های نهفته، نیمه نهفته و یا رویش نیافته در داخل دهان تمام مردم دنیا است که اگر بخواهیم با تاخیر به درمان و رفع این ناهنجاری دندانی بپردازیم قطعا با مشکلات جدی که بعضا می تواند خطرات جانی را برای سلامت ما به همراه داشته باشد، مواجه خواهیم شد! با اینکه همیشه هدف اصلی متخصصان دهان و دندان حفظ دندان های طبیعی بوده اما باید بپذیریم که گاهی نیاز است با استفاده از جراحی دندان های نهفته آن را برای همیشه از داخل لثه و استخوان فک خود خارج کنیم تا بتوانیم زندگی خود را راحت تر ادامه دهیم. برای این منظور نیز ما برآن شدیم تا شما مخاطبان گرامی را در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتر نجمه زندی پور با این نوع از جراحی دندان بیشتر آشنا نماییم.

جراحی دندان های نهفته

پیش از پرداختن به جراحی دندان های نهفته باید بدانید که ما بطور کلی در این خصوص با سه نوع ناهنجاری دندانی مواجه هستیم که عبارتند از:

 • دندان های نهفته
 • دندان های نیمه نهفته
 • دندان های رویش نیافته

می باشند.

دندان های نهفته آن هایی هستند که بصورت تمام و کمال در میان استخوان فک قرار گرفته و دور تا دور آن را استخوان های این قسمت پوشش داده اند. لازم به ذکر است که این دندان ها راه روییدن در سطح اول دهان را پیدا کرده اند اما قدرت بیرون زدن از آن را به هر دلیل ممکنی نداشته اند!

این در حالی است که دندان های نیمه نهفته آن هایی هستند که در قسمت لثه ای دندان گیر کرده و بطور تمام و کمال از آن بیرون نیامده و شاید تنها تاج دندان از لثه شما بیرون زده است که تشخیص آن تا حدودی با چشم غیر مسلح نیز کاملا مشخص است؛ زیرا از نظر میزان بلندی با دیگر دندان های رشد یافته در داخل دهان بیمار کاملا متفاوت و کوتاه تر است.

مورد بعدی در این زمینه مربوط به دندان های رویش نیافته می شوند که همچون مدل های نهفته در داخل استخوان فک باقی مانده اند اما خب موفق به پیدا کردن مسیر مناسب روییدن خود نشده اند و همچنان این فرصت برای آن ها وجود دارد که از نقطه ای در محیط داخل دهان شما به بیرون زده و رویش خود را آغاز نمایند.

جراحی دندان های نهفته

جراحی دندان های نهفته

عوامل موثر در ایجاد این ناهنجاری دندانی

اینکه بطور حتم چه عاملی سبب ایجاد دندان های نهفته در داخل لثه و یا استخوان فک شما بیماران عزیز شده است را یک متخصص دهان و دندان می تواند برایتان آشکار سازد اما خب به لحاظ کلی باید پذیرفت که دلایلی از جمله:

 • عدم وجود فضای کافی در قوس دندانی
 • عدم یافتن مسیر رویش دندان
 • حرکت اشتباه دندان ها در رویش خود
 • از دست دادن دندان های شیری زودتر از موعد
 • مشکلات مادرزادی و وراثتی

شایع ترین موارد ایجاد این قبیل از ناهنجاری های دندانی بحساب آورده می شوند.

جالب است بدانید در میان تمامی دندان های یک انسان بالغ این بیشتر دندان های عقل یا دندان های نیش در فک بالا هستند که دچار نهفتگی یا نیمه نهفتگی در داخل دهان می شوند. معمولا متخصصان فک و صورت برای درمان نهفتگی دندان های عقل جراحی و خراج کردن همیشگی آن ها را در دستور کار خود قرار می دهند؛ عاملی که بعدها در ارتودنسی کردن دندان هایتان نیز بسیار موثر است و با نبود دندان های عقل ، چیدمان و زیبایی دندان های شما به هیچ عنوان بر هم نخواهد خورد.

این در حالی است که رویکرد جراحان فک و صورت برای جراحی دندان های نیش خصوصا در فک بالا استفاده از روش های اصلاحی و قرار دادن دندان در مسیر مناسب رویش آن می باشد. لازم به ذکر است زمان انجام و هزینه مربوط به این عمل بسته خفیف یا شدید بودن ناهنجاری دندان بیمار می باشد.

کلام آخر

تنها راه تشخیص قطعی وجود دندان نیمه نهفته و یا تمام نهفته در داخل دهان شما بیماران عزیز رادیوگرافی (گرافی پانورامیک) با اشعه ایکس است که مشخص می کند در صورت وجود این ناهنجاری وضعیت قرار گیری دندان به چه شکلی در زیر لثه و یا استخوان فک های شما می باشد. وضعیت قرارگیری دندان های این شکلی می تواند بصورت عمودی، افقی و یا مورب بوده باشد.

رادیوگرافی پانورامیک

رادیوگرافی پانورامیک

در ضمن این را هم در نظر داشته باشید که عدم توجه به حل این ناهنجاری و بی تفاوتی نسبت به آن می تواند شما را با عواقب جدی مواجه سازد که حتی ممکن است حیات طبیعی شما را نیز به مخاطره بی اندازد! این عوارض عبارتند از:

 • عدم تمیز کردن کامل دندان های نیمه نهفته
 • ایجاد حفره و پوسیدگی بر روی دندان های نیمه نهفته
 • بوجود آوردن عفونت همراه با بوی بد دهان
 • ایجاد فشار به ریشه و محل رویش دندان های دیگر
 • تحلیل استخوان فک ها با توجه به محل قرارگیری دندان
 • و همچنین ایجاد کیست دندانی یا تومور فکی

اشاره نمود.

ناگفته نماند که معمولا جراحی دندان های نهفته با ایجاد بی حسی موضعی صورت می گیرد؛ با این حال در صورتی که بیمار شرایط  مناسب برای جراحی در مطب از نظر جسمانی (برخورداری از بیماری های زمینه یا شرایطی که نیاز به کنترل دارد) را نداشته باشد به بیمارستان منتقل و با استفاده بیهوشی عمومی (در صورتی که در 6 ماه قبل از بیهوشی عمومی استفاده نکرده باشید) جراحی برای وی انجام می پذیرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.