آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی کلینیک تخصصی دکتر نجمه زندی پور

آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی: رینوپلاستی یا جراحی پلاستیك بینیبه عمل جراحی گفته می­شود كه باعث تغییر شكل ظاهری بینی می­شود.

این عمل، جراحی پیچیده و حساسی است كه برای اصلاح بدشكلی ­های ظاهری بینی، بازسازی و رفع اختلالات ساختمانی بینی كه باعث زشتی و عدم تناسب بینی با صورت می­گردد انجام می­شود.

بینی به عنوان جزء مهمی از صورت در مركز توّجه چهره­ ی انسان قرار دارد و به عنوان جزء مهمی از دستگاه تنفس انسان، وظیفه­ ی تصفیه ­ی هوای تنفسی، مرطوب ­سازی و گرم كردن هوا، وظیفه بویایی و وظیفه تخلیه ترشحات سینوس ها را دارد كه بهبود این عملكردها و حفظ وظایف طبیعی بینی از اهداف جراحی زیبایی بینی نیز است.

اقدامات لازم قبل از عمل بینی

 1. به عنوان اولین قدم باید شرح حال دقیق و کامل خود را به پزشک ­تان ارائه دهید و سپس توسط پزشك جرّاح متخصص در جراحی بینی معاینه شوید تا مشكلات داخلی و خارجی بینی شما مطرح شود. در ویزیت اولیه مشخص می­شود كه آیا بینی شما احتیاج به عمل دارد و یا اینكه شما چقدر از این عمل جراحی سود می­برید؟
 2. پس از ویزیت اولیه شما باید به مركز فتوگرافی جهت تهیه عكس­های دیجیتالِ مخصوصِ جراحی بینی مراجعه كنید. عكس­هایی كه از شما تهیه می­شود علاوه بر چاپ، بر روی CD ذخیره و به شما تحویل می­گردد. از این عكس­ها برای آنالیز قبل و بعد جراحی استفاده می­شود.
 3. انجام آزمایشاتِ لازم برای جراحی در آزمایشگاه كه سلامت عمومی بدن شما را برای جراحی و بیهوشی مورد سنجش قرار می­دهد و در بعضی موارد انجام سی ­تی ­اسکن.
 4. پس از آماده­ سازی عكس­های دیجیتال و جواب آزمایشات با مطب تماس بگیرید تا وقت مشاوره جراحی بینی، برای شما تعیین شود و در رأس روز و ساعت مقرر مراجعه نمایید.
 5. در روزِ مشاوره با شما در مورد جزئیاتِ عیب­ها و بدشکلی­های بینی و صورت بر روی عکس­های دیجیتال گفتگو خواهیم کرد. شما می­توانید بر روی عكس­های خودتان، نظراتتان را بیان كنید و انتظارات و توقعات خود از جراحی را توضیح دهید. جرّاح هم برای شما شرح می­دهد كه چه قسمتی از بینی شما نیاز به تغییر دارد، كدام قسمت بینی عوض خواهد شد و کدام قسمت ممكن است غیرقابل تغییر باشد؟!
 6. در مرحله بعدی لازم است شما تعدادی از آلبوم­های آموزشی را مطالعه كنید مشاهده این آلبوم­ها به درك درست شما از جراحی کمك خواهد کرد و شما می­توانید تا حدود زیادی به جراح­تان بگویید كه از چه بینی خوشتان می­آید و از چه چیزی بدتان می­ آید. این آلبوم­ها تبلیغاتی و برای جلب مشتری نیستند و تصاویر واقعی هستند که خوبی­ ها و بدی­ های نتایج را به نمایش می­ گذارند. هیچ بیماری با تبلیغات آلبومی یا سایت­ ها یا سایر شبکه ­های مجازی نباید جراح خود را انتخاب کند. انتخاب جراح براساس معرفی از طرف بیماران قبلی یا همکاران پزشک و با شناخت قبلی و اعتماد دوطرفه صورت می گیرد.در طی این مراحل، بیمار و جرّاح نظرات خود را به یكدیگر منتقل می­كنند و بیمار آموزش­های لازم را دریافت می نماید.
nose-plastic-surgery
جراحی زیبایی بینی

هدف از جراحی بینی چیست؟

شكل ظاهری بینی تحت تأثیر عوامل وراثتی و محیطی است. نژاد و منطقه جغرافیایی از عوامل شكل دهنده­ی بینی هستند.

ضربه هایی كه از دوران نوزادی، کودكی و بلوغ بر بینی وارد می­شوند در ایجاد بدشكلی­ های بینی مؤثرند.

از نظر نژادی، ملّت­های خاورمیانه در بین سایر ملل جهان از بینی نسبتا بزرگتری برخوردارند. در كشور ما ایران، بین استان­ها و مناطق مختلف تنوع شكل زیادی در اجزاء صورت و پوست وجود دارد و حتی در یك شهر و در اعضای یك خانواده نیز گاهی تفاوت­ها چشمگیر است.

بدشكلی ­های بینی به دلیل اینکه این عضو در مركز توجه صورت قرار دارد، بیش از سایر قسمت­های بدن و صورت به چشم می­آیند و تأثیر گذارند. به همین ترتیب زیباسازی بینی تأثیر شگرفی بر زیبایی صورت می­گذارد.

امّا نكته اساسی در عمل جراحی و در واقع از هنرهای جراحی این است كه برای هر شخص باید بینی متناسب با صورت آن شخص، طراحی گردد. این تناسب و هماهنگی است كه زیبایی نامیده می­شود.

بنابراین انجام جراحی یكسان برای همه­ی افراد اشتباه رایجی است كه رخ می­دهد.

منظور از جراحی زیبایی در بیماران ایرانی، در نهایت باید منجر به ایجاد بینی زیبا و طبیعی ایرانی شود. استفاده از الگوهای یكسان و غربی كردن بینی (westernization) كه به صورت شخص نمی­آید قابل قبول نیست.

بعضی از قسمت های بینی در طی عمل جراحی به هیچ وجه قابل تغییر نیستند و به میزان زیادی تغییر نمی­كنند. مهمترین آنها عبارتند از:

 1. زاویه بین پیشانی و بینی (حدفاصل ابروها) چندان قابل عمیق­تر شدن نیست.
 2. محل اتصال پره­های بینی به صورت، قابل جابجا شدن نیست.
 3. در بینی­های گوشتی، نمی توان بینی را خیلی كوچك كرد.
 4. بینی­های دارای انحراف شدید را نمی­توان به صورت صدرصد و شاقولی بدون انحراف درست كرد، فقط می­توان از شدت انحراف كاست تا واضح و بَدفرم نباشد.
 5. رسیدن به تقارن صدرصدی و میلی­متری در صورت غیر ممكن است .زیباترین چهره­ی مدل­ها نیز تقارن صدرصدی ندارد. اصولا صورت طبیعی انسان تقارن هندسی کامل ندارد.
 6. بیمارانی كه دارای صورت نامتقارن ( مادرزادی) هستند باید به اختلاف راست و چپ صورت خود قبل از عمل توجه نمایند، چون با عمل جراحی اصلاح نمی­شود. در بعضی از موارد انحراف صورت باعث می­شود که بینی هم کج قرار بگیرد که نباید با انحراف بینی اشتباه گرفته شود.
 7. كیفیت پوست بینی و صورت با عمل جراحی تغییر نخواهد کرد.

عوارض جراحی بینی حین عمل جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *