دکتر نجمه زندی پور | کاشت دندان | ایمپلنت دندان

عدم ایجاد پوسیدگی در ایمپلنت دندان

هر بیماری که می خواهد دندان خود را ایمپلنت کند و بواسطه این جراحی کوتاه مدت بر روی استخوان فک خود دندان های از دست رفته و پوسیده شده خود را با دندان هایی مادام العمر تعویض نماید، این سوال برایش بوجود می آید که آیا ایمپلنت پوسیده می شود و یا اصلا عدم ایجاد […]

هر بیماری که می خواهد دندان خود را ایمپلنت کند و بواسطه این جراحی کوتاه مدت بر روی استخوان فک خود دندان های از دست رفته و پوسیده شده خود را با دندان هایی مادام العمر تعویض نماید، این سوال برایش بوجود می آید که آیا ایمپلنت پوسیده می شود و یا اصلا عدم ایجاد پوسیدگی در ایمپلنت دندان صحت دارد یا خیر؟! برای پاسخ به این سوال تنها کافی است در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتر نجمه زندی پور با ما همراه شوید تا شما را با مواردی مهم در این خصوص آشنا نماییم.

در ایمپلنت خبری از پوسیدگی نیست!

اگر بخواهیم خیلی ساده برایتان اجزای ایمپلنت را معرفی نماییم باید بگوییم که آن از سه قسمت: پایه، اتصال دهنده و همچنین تاج دندان تشکیل می شود که برای پایه آن همواره از فلز سازگاری با استخوان های فک؛ یعنی تیتانیوم استفاده می شود و تاجی که بواسطه اباتمنت (Abutment) یا همان اتصال دهنده بر روی آن سوار می شود نیز از جنس سرامیک تولید می گردد؛ پس می بینید که در هر ساختار ایمپلنتی به سبب وجود مترایل مستحکم آن نمی توان انتظار ایجاد هیچگونه حفره و یا پوسیدگی را داشت که البته تا به امروز نیز هیچ گزارشی مبنی بر ایجاد چنین آثاری بر روی دندان های ایمپلنت شده به گوش ما متخصصان کاشت ایمپلنت نرسیده است و  اگر هم چنین باشد، شک نکنید که آن ایمپلنت از نوع نامرغوب بوده است!

برای انتخاب بهترین جنس از ایمپلنت دندان توصیه می کنیم به مطالعه مطلب قبلی ما در خصوص بهترین سازندگان ایمپلنت در جهان بپردازید تا با بهترین های دنیا که اتفاقا محصولاتشان در کشور ما نیز عرضه می شود آشنا شده و برای کاشت دندان هایی هر چند مصنوعی اما مادام العمر در دهانتان از تولیدات با کیفیت آن ها استفاده نمایید. البته اگر به یک پزشک متخصص در این خصوص مراجعه کنید او به شما مشاوره خوبی در این رابطه خواهد داد.

به هر حال یادتان باشد برای سلامت نگه داشتن دندان های ایمپلنت خود در داخل دهانتان بایستی به یکسری نکات مراقبتی از آن ها توجه داشته باشید که برای این منظور توجه شما را به بخش بعدی در همین مطلب جلب می نماییم.

عدم ایجاد پوسیدگی در ایمپلنت دندان

عدم ایجاد پوسیدگی در ایمپلنت دندان

نکاتی جهت عدم ایجاد پوسیدگی در ایمپلنت دندان

همانطور که گفتیم در ایمپلنت دندان خبری از پوسیدگی و ایجاد حفره بر روی تاج دندان وجود ندارد اما با این حال اگر شما عزیزان مراقبت های بهداشت دهان و دندان خود را پشت گوش بی اندازید و یا در رعایت آن ها سَرسَری رفتار کنید، قطعا سبب ایجاد خرابی در دندان های مجاور دندان ایمپلنت شده در داخل فک بالا و یا پایین خود خواهید شد که نهایتا بر روی سلامت دندان کاشته شده و طول عمر آن برایتان تاثیرگذار خواهد بود! به همین منظور بهتر است پس از کاشت ایمپلنت در دهانتان حتما به نکاتی که در ادامه برایتان توضیح می دهیم، توجه لازم را داشته باشید که عبارتند از:

  • عدم ساییدن دندان ها بر روی یکدیگر
  • گاز نگرفتن اجسام سخت با دندان ایمپلنت شده
  • از بین بردن عفونت های ایجاد شده بر رو لثه
  • عدم مصرف دخانیات و بویژه کشیدن سیگار
  • دو بار مسواک زدن در روز
  • استفاده از نخ دندان بصورت روزانه
  • مصرف دهانشویه های آنتی باکتریال
  • چکاپ منظم از سوی پزشک معالج (هر 3 تا 6 ماه یکبار)

می باشد. البته توجه داشته باشید که در ماه های ابتدایی کاشت دندان بیشتر احساس می شود که با پزشک متخصص خود در ارتباط باشید. همچنین فراموش نکنید که اگر شما از سابقه بیماری های دیابتی برخوردار هستید، بایستی ابتدا به مهار سطح قند خون خود پرداخته و سپس برای ایمپلنت دندانتان مراجعه نمایید تا به نتیجه بهتری در این خصوص دست پیدا نمایید.

کلام آخر

علاقه مندان به کاشت ایمپلنت دندان به جای استفاده از دندان های مصنوعی و همچنین اقدام برای جایگزین کردن یک دندان مطمئن به جای دندان های آسیب دیده و از بین رفته خود بد نیست بدانید که برای محکم شدن ایمپلنت خود بد نیست اگر اندکی رژیم غذایی خود را نیز تغییر دهید و سعی کنید بصورت روزانه و یا هفتگی از موادی همچون: شیر، ماهی، تخم مرغ و …. استفاده کنید تا به محکم شدن استخوان فک خود و پیوند آن با پایه ایمپلنت کار گذاشته در دهانتان حسابی کمک نمایید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.