عوارض پروتز چانه

عوارض پروتز چانه

عوارض پروتز چانه

  • تا حدود کمی احتمال عفونت در روش برش داخل دهانی وجود دارد. با غوطه‌ور کردن پروتز در محلول آنتی‌بیوتیک می‌توان از وجود عفونت کاست. در صورت داشتن عفونت باید آنتی‌بیوتیک مصرف کرد و برای پیشگیری از زخم شدن و آسیب دیدن بافتِ ناحیه‌ی جراحی شده، می‌توان پروتز را از چانه خارج کرد.
  • از مهمترین عوارض اختلال در عملکرد ماهیچه‌ایِ چانه است که بر اثر قرار دادن ناصحیح ماهیچه‌ی منتالیس بعد از قرار دادن پروتز بوده است. این نوع عوارض می‌تواند بر اثر کم شدن حجم ماهیچه، جابه‌جا شدن ماهیچه از جای اصلی خود، کشیدگی تارهای عضلانی یا بستن ناصحیح ماهیچه روی پروتز باشد. این مشکلات باعث افتادگی چانه می‌شود. حتی ممکن است ماهیچه‌ها دچار انقباض شوند که باعث جمع شدن و فرو رفتگی در ظاهر چانه می‌شود. جابه‌جایی عضلات کاهنده در چانه می‌تواند باعث چنین مشکلاتی شود. هر گونه تغییر یا جابه‌جایی در عضلات منتالیس باعث افتادگی یا برگشتن لب پایینی به سمت بیرون می‌شود و در این موارد، بیمار از داشتن مشکلاتی در عملکرد دهانی خود شکایت می‌کند. این عوارض، می‌تواند باعث جابه‌جایی پروتز در چانه یا فرسایش فک پایینی نیز بشود.

عوارض جدی پروتز چانه

  • پروتز چانه جزو پروتز‌های میکروموشن قرار دارد، زیرا حرکات لب و دهان در هنگام حرف زدن، تغییر حالات صورت و بلعیدن غذا موجب حرکت چانه نیز می‌شود. این موارد می‌تواند باعث تغییراتی در استخوان زیر ایمپلنت شود.
  • فرسایش استخوان زیر پروتز یکی از جدی‌ترین عوارض جراحی زیبایی برجسته کردن چانه است که شایع نیز هست. این عوارض هنگام استفاده از ایمپلنت‌های سخت‌تر مانند Medpor و ایمپلنت‌های سیلیکونی گزارش شده است. اگر هنگام جراحی از روش ساب‌پریوستیل استفاده نشود، می‌توان تا حدودی از این عوارض جلوگیری کرد. همچنین قرار دادن صحیح پروتز در چانه نیز تا حدودی از این عوارض پیشگیری می‌کند. پروتز‌های بزرگ نیز باعث عارضه فرسایش استخوان فک می‌شوند. چند ماه بعد از جراحی زیبای چانه بروز این عارضه، گزارش شده است.
  • جابه‌جایی پروتز ، جابه‌جایی پروتز با تغیییراتی که در ظاهر فک ایجاد می‌کند، نمایان می‌شود. اگر جابه‌جایی پروتز به طرفین باشد، فرم چانه تغییر می‌کند یا کج می‌شود. هنگامی که جابه‌جایی پروتز به سمت عقب باشد، زاویه منتوسرویکس در فک تغییر می‌کند و زیر چانه حالتی مانند غبغب ایجاد می‌شود. اگر جا‌به‌جایی پروتز به سمت بالا باشد، زاویه بین چانه و لب تغییر می‌کند و احتمال دارد این موضوع در عملکرد لب‌ها و نحوه صحبت کردن بیمار تغییراتی ایجاد کند.