دکتر نجمه زندی پور | کاشت دندان | ایمپلنت دندان

متخصص ایمپلنت دندان

بیش از یک دهه است که متخصصان فک و صورت برای جایگزینی دندان های خراب و یا پر کردن فضاهای خالی داخل دهان بیماران از روش کاشت دندان یا همان ایمپلنت استفاده می کنند که در مقایسه با هر نوع روش ترمیمی و اصلاحی دیگر در خصوص دندان و سلامت آن اثربخش تر بوده است. […]

بیش از یک دهه است که متخصصان فک و صورت برای جایگزینی دندان های خراب و یا پر کردن فضاهای خالی داخل دهان بیماران از روش کاشت دندان یا همان ایمپلنت استفاده می کنند که در مقایسه با هر نوع روش ترمیمی و اصلاحی دیگر در خصوص دندان و سلامت آن اثربخش تر بوده است. شما عزیزان با کاشت ایمپلنت در حقیقت دهان خود را مجهز به دندان های پروتزی اما کاملا طبیعی به لحاظ ویژگی های ظاهری کرده اید که اگر نکات مراقبتی از آن ها را به مو به مو رعایت کنید، بی تردید می توانید از دندان های کاشته شده خود بصورت مادام العمر استفاده نمایید. برای آشنایی بیشتر با متخصص ایمپلنت دندان با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

متخصص ایمپلنت دندان

برای ایمپلنت دندان شما بیماران گرامی باید در وهله اول به دنبال یک متخصص و پزشک مجرب در این خصوص باشید. باید رزومه کاری وی را مشاهده کرده و حتی المقدور با بیماران قبلی وی نیز ملاقاتی داشته باشید و از کیفیت کاری دکتر انتخابی خود اطمینان حاصل نمایید. پس این موضوع می توانید مشکلات دندانی خود را با وی مطرح کرده و پروسه کاشت دندان هایتان را به او واگذار نمایید. یک متخصص ایمپلنت دندان با بررسی ظاهری و مشاهده اسکن رادیوگرافی و تشخیص میزان سلامت جسمانی و همچنین استخوانی فک شما تعیین می کند که چه نوع ایمپلنتی بر روی دهان و فک شما جواب خواهد داد.

ضمن اینکه یادتان باشد مهمترین عامل در تثبیت ایمپلنت دندان ها مربوط به کیفیت استخوان ها می شود که این مهم می تواند با وجود بیماری هایی همچون دیابت و یا پوکی استخوان کاملا تحت شعاع قرار بگیرد و سبب شود تا جراحی کاشت دندان شما با موفقیت کامل همراه نشود! پس توصیه اکید داریم که در اولین جلسه ملاقات با پزشک خود در خصوص سلامت عمومی تان همه چیز را به وی بازگو نمایید.

متخصص ایمپلنت دندان

متخصص ایمپلنت دندان

مراقبت های پس از انجام جراحی ایمپلنت

قبلا گفتیم و باز هم می گوییم که جراحی کاشت ایمپلنت در داخل استخوان های فک های بالایی و یا پایینی از دسته جراحی های کوتاه مدت و سریع است که وقت زیادی از پزشک و بیمار را نمی گیرد. با این حال اما حتما باید پس از کاشت ایمپلنت چه تمامی مراحل آن در یک روز برایتان انجام شود (ایمپلنت دندان فوری) و چه انجام تمامی مراحل آن در طی چند ماه برایتان صورت پذیرد باید به یکسری نکات مهم پس از کاشت ایمپلنت در داخل دهانتان توجه نماییم که این موارد شامل:

 • عدم استفاده از مسواک در ناحیه کاشت ایمپلنت به مدت 24 ساعت
 • استفاده حتمی از مسواک برای تمیزی مابقی دندان ها
 • استفاده از کمپرس یخ در ناحیه متورم شده صورت در یک تا سه روز اول
 • عدم مصرف سیگار، قلیان و تمامی دخانیات تا چند هفته پس از انجام جراحی
 • عدم نوشیدنی مایعات گرم و داغ در یک روز بعد از عمل
 • استفاده از مایعات گرم و کمپرس گرم بعد از 24 ساعت از جراحی را فراموش نکنید!
 • استفاده از غذاهای نرم و سرد در 24 ساعت اولیه پس از کاشت ایمپلنت
 • حتما از بستنی استفاده کنید چون به کنترل خونریزی شما کمک خواهد کرد.
 • مصرف داروهای تجویزی از سوی پزشک بطور منظم و دقیق
 • عدم دستکاری محل ایمپلنت با دست و زبان زدن از سوی بیمار
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین جسمانی و ورزشی تا چند ماه
 • اجتناب از انجام فعالیت های سبک جسمانی و ورزشی حداقل در دو هفته اول

می باشد.

نکته اول

در کنار استفاده از مسواک حتما از دهانشویه برای از بین بردن میکروب ها و باکتری های موجود در داخل دهان و دندان خود استفاده کنید. می توانید برای این منظور از دهانشویه کلرهگزیدین (آنتی باکتریال است و بسیار کمک دهنده برای ترمیم زخم ها می باشد) در هر 8 ساعت استفاده نمایید که بر روی بهبود روند درمانی شما بسیار موثر است.

فراموش نکنید که نباید با شدت آن مقداری از دهانشویه را که داخل دهان خود ریخته اید را بچرخانید؛ زیرا سبب ایجاد تحریک در ناحیه جراحی شده برای کاشت پایه ایمپلنت شما خواهد شد. همچنین این را هم به یاد داشته باشید که در 20 الی 30 دقیقه از شستشوی دهان خود با دهانشویه نباید نوشیدنی و یا غذای دیگری را مصرف کنید! این عمل را پس از گذشت 24 ساعت از زمان انجام جراحی باید روزی سه بار انجام دهید.

اگر به هر دلیلی امکان استفاده از دهانشویه را نداشتید می توانید از محلول ساده و ضد عفونی کننده آب و نمک استفاده کنید تا ایجاد عفونت در قسمت جراحی شده و بخیه کرده داخل دهان خود جلوگیری نمایید. بهترین دهانشویه برای روزهای پس از کاشت ایمپلنت، دهانشویه کلرهگزیدین است.

نکته دوم

در صورتی که جراح فک و صورت شما برایتان از بخیه های جذبی استفاده کرده باشد که هیچی اما اگر از بخیه های غیر جذبی در این خصوص بهره گیری کرده باشد باید یک هفته پس از انجام جراحی به وی مراجعه کنید تا بخیه های ایجاد شده را بکشد و تازه از روزی که بخیه ها جدا شوند باید 72 ساعت زمان بگذرد تا بتوانید همچون قبل اقدام به تمیز کردن دهان و دندان خود با استفاده از مسواک نمایید.

بیماران عزیز خواهشا در روزهای پس از انجام جراحی کاشت ایمپلنت از خلال دندان و یا هر گونه نزدیکی اشیای تیز به دندان های خود اجتناب نمایند و تا حد امکان از خوراکی های دارای قند اجتناب نموده و در عوض تا می توانند از مواد غذایی کلسیم دار استفاده کنند که تقویت کننده رشد و ترمیم استخوان های بدن می باشد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.