دکتر نجمه زندی پور | کاشت دندان | ایمپلنت دندان

مراقبت های پس از انجام جراحی دندان های نهفته

وجود ناهنجاری همچون دندان نهفته یا نیمه نهفته و یا رویش نیافته خطری است که می تواند در صورت نادیده گرفته شدن سبب وارد شدن آسیب های متعدد و بعضا جدی به سلامت سایر دندان های شما و چیدمان منظم و نهایتا برهم زدن زیبایی ظاهری آن ها برایتان گردد. به همین خاطر خیلی مهم […]

وجود ناهنجاری همچون دندان نهفته یا نیمه نهفته و یا رویش نیافته خطری است که می تواند در صورت نادیده گرفته شدن سبب وارد شدن آسیب های متعدد و بعضا جدی به سلامت سایر دندان های شما و چیدمان منظم و نهایتا برهم زدن زیبایی ظاهری آن ها برایتان گردد. به همین خاطر خیلی مهم است که شما بیماران عزیز تا دیر نشده برای برطرف کردن این ناهنجاری اقدام کنید و برای این منظور نیز ما در مطالب پیشین شما را با این مدل از دندان ها و اقدامات لازم قبل از جراحی آن ها آشنا کردیم و اینک به دنبال ارتقاء سطح اطلاعات شما عزیزان در خصوص مراقبت های پس از انجام جراحی دندان های نهفته می باشیم؛ پس تا انتهای این مطلب با مجله پزشکی دکتر نجمه زندی پور همراه باشید.

اصلاح یا کشیدن دندان نهفته

در علم دندانپزشکی امروز دنیا اصل و اساس کار متخصصان دهان و دندان بر حفظ و ترمیم دندان آسیب دیده است که البته این روش همیشه جواب نمی دهد و گاهی نیاز است که پزشکان اقدام به کشیدن دندان های معیوب و خراب برای بیماران کنند. دندان های نهفته یا نیمه نهفته نیز از جمله دندان هایی هستند که دارای نقص بوده و باید برای اصلاح آنان اقدام جدی انجام گردد؛ چرا که در غیر این صورت خطر کاملا آشکاری سلامت باقی دندان های شما و حتی سلامت دهانتان را تهدید خواهد کرد!

برای این منظور نیاز است که بیمار یک رادیوگرافی پانورامیکی انجام دهد تا وضعیت دندان ها و استخوان فکین وی برای پزشک قابل رویت باشد. پس از بررسی این عکس، پزشک تصمیم می گیرد که در جراحی دندان نهفته اقدام به کشیدن کند و یا مسیری برای رویش دندان را در داخل استخوان و لثه بیمار ایجاد کند. لازم به ذکر است معمولا این دندان های عقل و دندان های نیش بالا هستند که دچار نهفتگی یا نیمه نهفتگی هستند که جراحان فک و صورت دندان های عقل را عمدتا کشیده و دندان های نیش را اصلاح وضعیت می کنند.

مراقبت های پس از انجام جراحی دندان های نهفته

مراقبت های پس از انجام جراحی دندان های نهفته

مراقبت های پس از انجام جراحی دندان های نهفته

چنانچه در رادیوگرافی پانورامیک مشخص گردد که شما از ناهنجاری دندان نهفته یا نیمه نهفته و حتی رویش نیافته برخوردار هستید، باید خود را برای جراحی دندان در ناحیه مشخص شده آماده کنید که برای این منظور ما در مطلب پیشین در خصوص اقدامات لازم تا قبل از عمل برایتان صحبت کردیم و اکنون می خواهیم توجه شما را به مراقبت های پس از انجام جراحی دندان های نهفته جلب نماییم که عبارتند از:

 • میل کردن غذاهای نرم و سرد
 • استفاده از مایعات زیاد و خنک بدون استفاده از نی
 • اجتناب از مصرف الکل و مواد حاوی کافئین
 • دوری از مصرف دخانیات همچون سیگار و قلیان
 • اجتناب از مک شدن و بیرون ریختن آب دهان
 • بهره گیری از کمپرس یخ جهت کاهش تورم
 • عدم پاک کردن لخته خونی بسته شده
 • انجام مسواک از روز دوم بعد از عمل
 • آهسته باز و بسته کردن دهان
 • مصرف مرتب و دقیق داروهای تجویزی

می باشد.

در روز نخست پس از جراحی دندان نهفته خود به هیچ عنوان مسواک نزنید و عمل مسواک زنی را از فردای آن روز شروع کنید و حواستان را نیز خوب جمع کنید که مسواک بر روی ناحیه جراحی شده حتی المقدور نرود که باعث باز شدن بخیه های جراح برای شما خواهد شد.

از دهانشویه (هر 8 ساعت) یا همان محلول آب و نمک برای تمیز کردن محیط دهان و دندان خود در روز نخست پس از انجام جراحی استفاده کنید. و نهایتا تا جای امکان در 24 ساعت ابتدایی بعد از عمل سهی کنید کمتر حرف بزنید.

هزینه انجام جراحی چقدر است؟

هزینه مربوط به این عمل جراحی به عواملی همچون:

 • هزینه متخصص فک و صورت
 • هزینه مربوط به محل انجام جراحی (کلینیک یا بیمارستان)
 • هزینه مربوط به تهیه داروهای تجویزی از سوی پزشک

و از همه مهمتر خفیف و یا شدید بودن و همچنین حالت قرارگیری دندان نهفته یا نیمه نهفته برای بیمار بستگی دارد.

بیماران گرامی توجه داشته باشید با توجه به اتصال عصب های فراوان به دندان عقل که در سنین 17 تا 25 سالگی در محیط دهانی رشد رویت می شود، بهتر است که حتما جراحی دندان نهفته خود به دست متخصصان فک و صورت انجام دهید.

این را هم به عنوان نکته آخر از مجله پزشکی دکتر نجمه زندی پور به ذهن خود بسپارید که پس از انجام این جراحی باید 24 ساعت کامل را استراحت کنید و از فردا اقدام به انجام فعالیت های روزانه خود کنید و باز به این مورد هم توجه داشته باشید که حداقل تا یک هفته انجام فعالیت و تحرکات سنگین ورزشی برای شما ممنوع می باشد.

مطالب پیشنهادی

یک پاسخ به “مراقبت های پس از انجام جراحی لیفت صورت”

 1. […] خود را نیز تکمیل نمایید. به همین خاطر ما در این مطلب از مجله پزشکی دکتر نجمه زندی پور برآن شدیم تا شما را با متخصص کاشت دندان در ایران و […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.