دکتر نجمه زندی پور

جراخ و متخصص فک و صورت

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چیست؟

بلفاروپلاستی  یا جراحی پلک عبارت است از جراحی بافت های اضافه پلک فوقانی یا تحتانی و خالی کردن چربی های اضافه که هم با بیهوشی کامل و هم بی حسی انجام می‌شود. این جراحی به نوعی سبب جوان سازی چشم ها و زیبایی بیشتر چهره می‌شود. 

 

بلفاروپلاستی معمولا زمانی انجام می‌شود که بافت اضافه پلک های شما سبب مشکل در بینایی و یا زیبایی چهره شما شود. معمولا با گذشت زمان و افزایش سن، بافت پلک دچار شل شدگی و کشیدگی می‌شود. این تغییر بافت در افراد مختلف، با شدت گوناگونی رخ می‌دهد. این افتادگی ممکن است گاهی انقدر شدید باشد که به بینایی نیز اختلال وارد کند.

چه کسانی باید بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک را انجام دهند؟

افتادگی پلک یک رده سنی مشخص ندارد و بر اساس نوع بافت پوست بیماران، ممکن است حتی در سنین جوانی نیز نیاز به انجام آن باشد. به دلیل آنکه بلفاروپلاستی در کرج هم با بی حسی و هم بیهوشی قابل انجام است، محدودیت سنی برای انجام آن حتی برای افراد بسیار مسن هم وجود ندارد. 

به طور کلی با افزایش سن و گذر از میانسالی، طیف وسیعی از افراد نیاز به این جراحی پیدا می‌کنند.

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

بلفاروپلاستی پلک بالا یک نوع از عمل جراحی پلاستیکی است که هدف آن برداشتن پوست اضافی و چربی از پلک بالایی چشم است. این عمل جراحی به بیمارانی که احساس می‌کنند پوست اضافی در پلک بالایی چشمانشان باعث مشکل در دید، خستگی و بی‌راحتی می‌شود توصیه می‌شود.

 

در بلفاروپلاستی پلک بالا پزشک جراح پوست اضافی در پلک بالایی چشم را برداشته و در صورت نیاز، چربی را نیز از این منطقه حذف می‌کند. این عمل جراحی معمولاً در بیمارستان یا مرکز جراحی پلاستیک انجام می‌شود و با بی‌هوشی موضعی یا کلی انجام می‌شود. بیمار معمولاً پس از عمل جراحی، باید چند روزی استراحت کند و از تماس با آب و شامپو در محل عمل خودداری کند.

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین، یکی از نوع‌های عمل جراحی پلاستیکی است که به منظور بهبود شکل پلک پایینی چشم و حذف پوست اضافی و چربی از آن استفاده می‌شود. این عمل جراحی معمولاً برای افرادی انجام می‌شود که چشمانشان پوفی و خسته به نظر می‌رسد و ممکن است به دلیل پوست اضافی و چربی در پلک پایینی چشمانشان باشد

در بلفاروپلاستی پلک پایین پزشک جراح پوست اضافی در پلک پایینی چشم را برداشته و در صورت نیاز، چربی را نیز از این منطقه حذف می‌کند. در بعضی موارد، پزشک جراح ممکن است از روش انتقال چربی از یک منطقه دیگر از بدن برای پر کردن پوست خالی از چربی پایین چشم استفاده کند. این عمل جراحی معمولاً با بی‌هوشی محلی انجام می‌شود و به طور کلی، پس از عمل جراحی، باید چند روزی استراحت کنید و از تماس با آب و شامپو در محل عمل خودداری کنید. پس از چند روز، بیمار می‌تواند به طور طبیعی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

بلفاروپلاستی با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است یک شرایط مراجعه به دندان پزشکی را متصور باشید، آیا برای پر کردن دندان خود بیهوشی را ترجیح می‌دهید یا بی حسی؟ جراحی پلک با استفاده از بی حسی کامل و بدون کاهش هوشیاری و خواب آلودگی بیماران می‌تواند انجام شود. طی انجام جراحی پلک فوقانی یا تحتانی با بی حسی، بیماران هیچگونه دردی متوجه نخواهند شد. همچنین در صورتی که به هر دلیلی بیمار تمایل به انجام جراحی پلک با بیهوشی داشته باشد، اینکار برای وی انجام می‌شود. البته یک متد ترکیبی دیگر، استفاده از بی حسی به همراه تجویز آرام بخش به بیماران می‌باشد، به طوری که علاوه بر آنکه بیمار بیهوش کامل نیست، دردی متوجه نشده و دیگر مضطرب نخواهد بود، زیرا داروی آرام بخش با دوز کمتر از دوز بیهوشی برای بیماران تزریق شده اند.

مشاوره رایگان میخوای؟

شمارتون رو وارد کنید، باهاتون تماس می‌گیریم

هزینه بلفاروپلاستی در کرج

هزینه جراحی پلک بر اساس موارد مختلفی تعیین می‌شود. مهمترین مسئله در قیمت جراحی پلک، مهارت جراح و تجربه ایشان و همچنین میزان رضایت مراجعین می‌باشد. علاوه بر مهارت جراح، هزینه جراحی پلک بر اساس محل انجام جراحی (بیمارستان یا کلینیک)، نوع بیهوشی و مراقبت های پس از انجام جراحی پلک مورد نیاز و میزان تست های آزمایشگاهی الزامی متفاوت می‌باشد. همچنین هزینه بلفاروپلاستی گاهی بر اساس آنکه بیماران لیفت پلک هم بخواهند یا نه ممکن است تغییر نماید. در برخی موارد جراحی پلک بیماران ممکن است تمایل به جراحی همزمان پلک و لیفت شقیقه داشته باشند. گاهی بیماران پس از انجام بلفاروپلاستی برای ترمیم محل زخم جراحی از پماد ترمیم کننده استفاده می‌کنند. 

مدت زمان عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

جراحی پلک به صورت سرپایی در مدت 2 الی 3 ساعت انجام می شود و فرد بلافاصله پس از آن به خانه باز می گردد. در بعضی موارد ممکن است برای نتیجه گیری بهتر و رسیدن به حالت دلخواه فرد جراحی لیفت پلک در دو مرحله انجام شود.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چه فوایدی دارد؟

پوست و چربی بیش از حد پلک‏ های فوقانی، علاوه بر ظاهری پف کرده موجب سنگین شدن پلک ‏ها می ‏شود و در بینایی فرد اختلال ایجاد می‏ کند. با حذف پوست و چربی اضافی می‏ توان دید فرد را بهبود بخشید.

 

همچنین زیر چشم‏ ها سه بخش جداگانه چربی ‏های مداری قرار دارند که به مرور زمان کاهش این چربی ‏ها باعث آویزان شدن پوست می‏ گردد. برداشتن چربی اضافی زیر چشم‏ ها باعث از بین رفتن چروک و سفت شدن پوست می‏ شود.

درمان پف زیر چشم با عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی تنها برای درمان افتادگی پلک بالای چشم نیست بلکه برای پف زیر چشم نیز به کار می رود.

مراقبتهای قبل‌ از بلفاروپلاستی

 • قبل از اقدام به جراحی لیفت پلک، پزشک برخی آزمایشات مانند بینایی سنجی و اشک چشم را انجام می دهد.

 

 • داروهای مصرفی خود از قبیل داروهای تجویزی، بدون نسخه و حتی مکمل ها را باید به پزشک گزارش دهید.

 

 • برخی از داروها خطر خون ریزی را افزایش می دهند و قبل از جراحی نباید از آن ها استفاده کنید: ایبوپروفن – ادویل – وافارین.

 

 • سه هفته قبل از عمل، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید.

 

 • در بعضی موارد ممکن است پزشک توصیه کند که در روز عمل ناشتا باشید.

 

 • قبل از انجام عمل جراحی لیفت پلک حتما با پزشک متخصص مشاوره کنید و دستورالعمل‏ های قبل و بعد از جراحی را به صورت کامل و دقیق رعایت کنید.

دوره نقاهت بعد از عمل

مدت زمان لازم برای بهبود زخم، کبودی، ورم و التهاب پس از عمل بلفاروپلاستی حدودا 15 روز می باشد و در این مدت باید برای چکاپ و کشیدن بخیه به پزشک جراح خود مراجعه نمایید. به طور کلی دوران نقاهت سخت و اذیت کننده ‏ای ندارد و به راحتی می‏ توان آن را سپری نمود. نتیجه این عمل تا چند ماه بعد کامل شده و فرم چشم ها مشخص می شود.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

 • کبودی و تورم پلک‏ ها پس از چند روز کاهش می‏ یابد.
 • استفاده از کمپرس سرد روند بهبود را سرعت می‏ بخشد.
 • فعالیت‏ های سبک مانند راه رفتن نیز به بهبود زخم کمک می‏ کند.
 • 7 الی 10 روز بعد از بلفاروپلاستی فرد می‏ تواند به فعالیت روزانه خود بپردازد.
 • معمولا در محل برش باندهای نازک قرار می‏ گیرند و پس چند روز برداشته می‏ شوند، تقریبا یک هفته بخیه ها باقی می ‏مانند.
 • حساسیت به نور و تاری دید تا دو روز طبیعی است. اما اگر بیشتر از آن ادامه پیدا کرد حتما باید به جراح خود اطلاع دهید.
 • بعد از جراحی پلک نمی توان از لنزهای تماسی استفاده کرد و حتما باید از عینک استفاده کنید.
 • به همراه داشتن عینک آفتابی را فراموش نکنید.

 

نمونه کارها

دکتر نجمه زندی پور متخصص جراحی فک و صورت و دهان و دارای بورد تخصصی در این رشته می‌باشد. وی در سال ۱۳۹۱ وارد رشته جراحی فک و صورت و دهان در دانشگاه علوم پزشکی همدان شده و دوره ۵ ساله این رشته را سپری نمود.

ارتباط با ما

کرج، حد فاصل میدان شهدا به سمت چهار راه طالقانی برج قائم طبقه 9 واحد 32

 ۰۹۰۳۷۵۶۲۳۱۰ | ۰۲۶۳۲۲۵۱۳۴۴