jaw-and-chin-correction

اصلاح فک و چانه

اصلاح فک یا orthognathic در واقع یک عمل جراحی است که برای اصلاح ناهنجاری های فکی انجام می گیرد. اصطلاح “ارتوگناتیک“ از کلمه ی یونانی “orthos” به معنای صاف کردن و “gnathic” به معنای فک می باشد. از این رو اصطلاح ارتوگناتیک به معنای “صاف کردن فک” می باشد.در دنیای پزشکی امروز این اصطلاح به طور مشخصی در مورد درمان به وسیله ی جراحی با هدف صاف کردن و تنظیم مجدد فک صحبت می کند. با انجام این عمل، جویدن، صحبت کردن و نفس کشیدن فرد بهبود خواهد یافت. علاوه بر اینکه این جراحی سبب بهبود عملکرهای طبیعی بدن (جویدن، نفس کشیدن، صحبت کردن و …) می شود، ظاهر بیمار به طور چشمگیری بهبود می یابد.

جراحی ایمپلنت چانه و فک پایین صورت ممکن است به جراحی فک نیاز داشته باشیم؟

 • مشکل در جویدن یا گاز گرفتن مواد غذایی
 • مشکل بلعیدن
 • درمان اختلالات مفصل گیجگاهی ـ فکی (TMJ) (TMJ به معنای مفصل گیجگاهی ـ فکی می باشد. در هر سمت فک یکی از این مفاصل وجود دارد و آنها فک را به پایین جمجمه متصل می‌کنند. ماهیچه‌های نزدیک آنها اجازه باز و بسته کردن دهان را فراهم می‌آورند. اما برخی اوقات، مفاصل از خط خارج شده و یا شما قادر به تکان دادن آنها نمی‌باشید. بسیاری از افراد این بیماری را با عنوان TMJ مورد خطاب قرار می‌دهند اما در اصل این بیماری TMD (اختلال مفصل گیجگاهی ـ فکی) می‌باشد)
 • سایش بیش از حد دندان ها
 • درمان فاصله بین دندان های قدامی (درمان Open Bite)
 • ظاهر نامتعادل صورت از سمت جلو یا کنار
 • آسیب های ظاهری صورت یا نقایص مادرزادی
 • عقب بودن فک پایین و چانه
 • بیرون زدگی فک
 • ناتوانی در چسباندن لبها به یکدیگر بدون فشار
 • دشواری در تنفس
 • آپنه خواب ( مشکلات تنفسی در هنگام خواب مانند خروپف )
jaw-and-chin-correction
اصلاح فک و چانه

چه افرادی به جراحی اصلاح فک نیاز دارند؟

افرادی که بین دندان های قدامی شان فاضله وجود دارد (Open Bite) می توانند از این روش جراحی استفاده کنند. در برخی موارد خاص ممکن است میزان رشد فک فوقانی با میزان رشد فک تحتانی یکسان نباشد. نواقص مادرزادی و آسیب های وارده به فک نیز ممکن است تراز فک ها را به هم بریزد. از ارتودنسی دندان ها برای درمان open bite یا انسداد راه تنفس استفاده می شود، اما در جراحی اصلاح فک، اصلاح ناهماهنگی فک ها مد نظر است.

ارزیابی نیازهای شما به منظور انجام عمل اصلاع فک صورت

برای اینکه تشخیص داده شود که آیا شما به جراحی اصلاح فک نیاز دارید یا خیر، نیاز است تا توسط دندانپزشک، ارتودنتیست و جراح فک و صورت مورد ارزیابی قرار بگیرید. جراح فک و صورت تعیین می کند که چه روشی برای اصلاح فک شما مناسب است. سپس پروسه جراحی را شروع می کند. قبل از انجام این عمل نیاز است که بدانید امکان دارد قبل یا بعد از این چروسه جراحی، نیاز به ارتودنسی دندان هایتان داشته باشید. این پروسه درمانی ممکن است چندین سال به طول بینجامد. جراح دهان و فک و صورت شما می داند که این یک تعهد درازمدت برای شما و خانواده تان است. آنها سعی خواهند کرد تا زمان واقعی مورد نیاز برای انجام این پروسه درمانی را به طور واقع بینانه ارزیابی کرده و شما را مطلع سازند.

در طی این جراحی امکان جابجایی یک یا همه اعضای فک فوقانی و تحتانی و چانه وجود دارد. زمان که شما از لازمات این پروسه درمانی آگاه شده و از زمان مورد نیاز برای انجام آن مطلع شدید، تیم درمانی شما بهترین دوره درمانی را برای شما اتخاذ خواهند کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *