Actions Before rhinoplasty

اقدامات قبل از انجام جراحی بینی

در مطلب قبل به تعریف مختصر و مفیدی از جراحی بینی و اینکه چه کسانی می توانند بینی خود را جراحی کنند و همچنین اینکه رینوپلاستی (Rhinoplasty) یا همان عمل بینی با چه اهدافی می تواند بر روی بینی بیماران انجام شود و برای انجام آن از چه تکنیکی متخصصان فک و صورت و دیگر جراحان زیبایی استفاده می کنند، صحبت کردیم و اکنون می خواهیم در این مطلب از وبگاه دکتر نجمه زندی پور شما را با اقدامات قبل از انجام جراحی بینی آشنا نماییم تا اگر قصد عمل زیبایی بینی و یا ترمیمی آن را کرده اید، بدانید که باید تا قبل از روز انجام جراحی به چه مواردی توجه کرده و چه اقداماتی را انجام دهید تا روند بهبودی تان پس از انجام عمل بینی در مدت زمان کوتاه تری به انجام رسد.

اقدامات قبل از انجام جراحی بینی

تغییر رژیم غذایی

بیماران عزیز توجه داشته باشید فارغ از اینکه نوع عمل بینی شما زیبایی باشد و یا ترمیمی، شما عزیزان باید حداقل یک الی دو هفته مانده به تاریخ رزرو شده برای انجام جراحی بینی تان به یکسری نکات مهم در رژیم غذایی خود توجه کنید؛ مثلا باید در چنین بازه زمانی به تقویت سیستم ایمنی بدن خود از طریق مصرف میوه و سبزیجات تازه و همچنین غلات حاوی پروتئین بپردازید و یا با مشورت پزشک معالج خود اقدام به استفاده از مکمل های غذایی در این خصوص نمایید.

از طرفی هم باید دور مصرف یکسری از مواد غذایی را در هفته های منتهی به روز جراحی بینی تان خط قرمز بکشید که در این خصوص می توانید با پزشکتان صلاح و مشورت لازم را داشته باشید. همچنین یادتان باشد که عمدتا متخصصان جراحی فک و صورت توصیه می کنند که در 7 روز قبل از انجام جراحی در صورت امکان از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری فرمایید.

توجه به مصرف دارویی بیمار

مورد دوم که از جمله مهمترین اقدامات قبل از انجام جراحی بینی برایتان بحساب آورده می شود، توجه به مصرف دارویی های روزانه تان می باشد که بی برو برگشت پیشنهاد می کنیم لیستی از داروهای مصرفی تان را به سمع و نظر جراح خود برسانید تا وی با دانش پزشکی خود مشخص کند که می توانید کماکان از چه داروهایی استفاده کنید و از کدام یک از آن ها نه!

فراموش نکنید که مصرف برخی از داروها می تواند هم بر روی عوارض قبل از انجام رینوپلاستی (عمل بینی) و هم بر روی عوارض پس از آن تاثیرگذار باشد؛ پس بهتر است تا زمان به تاریخ انجام عمل جراحی باقی مانده است در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت صلاحدید او برایتان داروهایی جایگزین را تجویز نماید. این را هم فراموش نکنید که بهتر است از 2 هفته مانده به انجام عمل مصرف داروهای مسکن خود نظیر: آسپیرین و یا پروفن و … را قطع نمایید که باعث افزایش خونریزی برایتان می شوند.

اقدامات قبل از انجام جراحی بینی
اقدامات قبل از انجام جراحی بینی

عدم استعمال دخانیات

فاکتور مهم بعدی در انجام اقدامات قبل از انجام جراحی بینی عدم استعمال دخانیات تا 2 هفته قبل از انجام عمل بینی و همچنین تا 2 هفته پس از انجام آن می باشد. آن دسته از عزیزانی که سیگار مصرف می کنند بهتر است حتما به این مورد توجه لازم را داشته باشند تا روند بهبودی آنان پس از انجام عمل در مدت زمان کمتر و شرایط بهتری صورت پذیرد. لازم به ذکر است در صورت عدم قطع مصرف سیگار و قلیان و … پیشنهاد می شود که حداقل مصرف آن ها را کاهش دهید.

فراموش نکنید کشیدن سیگار و مخصوصا قلیان در کم کردن قدرت ترمیم بافت ناحیه جراحی شده و همچنین خونریزی بیشتر در حین عمل شما فوق العاده تاثیرگذار است.

داشتن استراحت کافی

لازم نیست در یک هفته مانده به انجام عمل بینی تان خود را نیازمند به استراحت مطلق بدانید! همینکه شب پیش از جراحی بینی 8 تا 10 ساعت خواب کافی داشته باشید برای این منظور کفایت می کند. فقط حواستان باشد که سطح سلامتی بدن خود را در وضعیتی قرار دهید که لااقل سرما نخورید؛ زیرا سرماخوردگی می تواند سبب به تعویق افتادن تاریخ انجام عمل جراحی تان گردد.

اقدامات روز انجام جراحی بینی

مخاطبان عزیز توجه داشته باشید تمام اقدامات مذکور تا روز انجام عمل بینی بوده و در روز عمل شما باید نکاتی همچون:

  • پرهیز از خوردن و آشامیدن از نیمه شبی که فردای آن عمل دارید
  • 8 ساعت قبل از عمل ناشتا بودن
  • عدم سرو غذای سفت در روز عمل
  • عدم نوشیدن مایعات زیاد
  • اجتناب از سرو غذاهای تند
  • پرهیز از مصرف میوه های اسیدی
  • شستشوی موها جهت جلوگیری از ایجاد آلودگی
  • عدم استفاده از محصولات آرایشی

را رعایت فرمایید.

در پایان لازم به یادآوری است که ما در مطلب بعدی شما را با فهرستی از مراقبت های لازم پس از انجام جراحی بینی آشنا خواهیم کرد؛ پس همچنان با سایت دکتر نجمه زندی پور در روزهای آتی همراه باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *