تفاوت های جراحی فک و چانه

تفاوت های جراحی فک و چانه

تفاوت های جراحی فک و چانه در چه مواردی است؟ آیا این دو با هم فرق دارند؟ یکی از مواردی که بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی صورت در آن دچار اشتباه می‌شوند یکی دانستن عمل جراحی چانه با جراحی فک و قائل نبودن هیچ تفاوتی بین آن ها می‌باشد. هر کدام از این جراحی ها شرایط و ویژگی های خود را دارند و نمی‌توان این دو جراحی را یکی دانست. در این مقاله قصد داریم تفاوت های این دو عمل را برای شما بیان کرده تا با دانستن آن ها سریعتر برای موضوع مورد نظر خود اقدام کنید. همراه ما باشید.

کاربرد جراحی فک و چانه

ژینوپلاستی یا جراحی چانه عملی است که برای بزرگتر کردن چانه های کوچک، تغییر شکل چانه، اصلاح انحراف های چانه، جلو آوردن فک و چانه عقب رفته فقط روی ناحیه برجستگی چانه مورد استفاده قرار گرفته و در بهبود ظاهر فرد نیز بسیار تاثیرگذار می‌باشد. جراحی فک یا ارتوگناتیک برای بهبود عملکرد دندان ها، برطرف کردن ناهنجاری های مربوط به استخوان فک، جلو و عقب رفتگی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. انجام جراحی فک در برخی موارد به تنهایی و در برخی موارد پیش از ارتودنسی پیشنهاد می‌شود. به این نکته نیز توجه داشته باشید که عمل جراحی چانه اغلب به عنوان جراحی زیبایی به شمار رفته در صورتی که جراحی فک نوعی شیوه درمانی محسوب می‌شود.

تفاوت های جراحی فک و چانه

دوران نقاهت بعد از جراحی فک و جراحی چانه

بعد از جراحی فک نیاز است به مدت یک الی یک ماه و نیم تعدادی کش یا بست مخصوص میان دندان های دو فک قرار بگیرد. بعد از جراحی فک فرد باید به مدت یک الی دو هفته از غذاهای مایع استفاده کند. در برخی موارد استفاده گن دست کم به مدت 4 هفته توصیه می‌شود. در عمل جراحی پروتز چانه نیازی به بستن کش یا بست نیست و فقط بانداژی به مدت 3 روز به صورت فرد بسته شده و پس از آن برداشته می‌شود. به جای استفاده از بست یک گن مخصوص که قابلیت باز و بسته شدن دارد به مدت دو هفته تجویز می‌شود. یکی دیگر از تفاوت های این عمل با عمل جراحی فک در این است که پس از انجام جراحی چانه فورا می‌توانید از غذاهای نرم استفاده کنید. همانطور که متوجه شدید جراحی چانه دوره نقاهت کوتاه تری نسبت به جراحی فک دارد.

هزینه جراحی فک و جراحی چانه

تعیین میزان هزینه در دو عمل به عوامل مختلفی مانند میزان و نوع مشکل بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که هزینه های جراحی فک از جراحی چانه بیشتر می‌باشد.

نحوه انجام جراحی فک و جراحی چانه

برای انجام جراحی فک محل مورد نظر برش داده شده و استخوان ها در موقعیت مورد نظر و از پیش تعیین شده قرار می‌گیرند. در صورتی که نیاز به پیوند استخوان باشد از استخوان های ران یا دنده استفاده می‌شود. در نهایت با استفاده از پیچ، پلاک، سیم و حلقه های کشی استخوان ها را در محل جدید خود محکم کرده و بافت های نرم بخیه می‌شوند. برای انجام جراحی چانه، برشی در داخل لب پایینی ایجاد شده و پس از دسترسی به استخوان چانه آن را با استفاده از اره ای بریده و در موقعیت مناسب قرار می‌دهند. سپس استخوان را با استفاده از پیچ و یک صفحه فلزی کوچک در جای خود محکم کرده و بافت های نرم نیز در جای خود بخیه زده می‌شوند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که نتیجه بخش بودن جراحی فک و چانه به مهارت پزشک متخصص بسیار وابسته می‌باشد. به همین خاطر برای انجام معاینات و انجام جراحی به بهترین جراح پروتز چانه در کرج مراجعه کنید. دکتر نجمه زندی پور یکی از بهترین متخصصان در این زمینه بوده که می‌توانید برای معاینه و گرفتن مشاوره های لازم به ایشان مراجعه کنید. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *