Care after Orthognathic surgery

مراقبت های پس از انجام جراحی زیبایی فک و چانه

در مطالب گذشته در خصوص جراحی فک یا همان ارتوگناتیک (ORTHOGNATHIC SURGERY) برایتان صحبت کردیم و در مطلبی دیگر از رعایت نکات لازم قبل از انجام عمل صحبت کردیم و حال می خواهیم در این مطلب از وبگاه دکتر نجمه رندی پور متخصص جراحی فک و صورت برایتان کمی از مراقبت های پس از انجام جراحی زیبایی فک و چانه سخن بگوییم تا بدانید که در دوران نقاهت پس از انجام چنین عملی بر روی ناحیه فک و چانه خود باید به چه مواردی بها دهید تا روند بهبودی خود را تسریع بخشید. پس همچنان با ما در خصوص موضوع جراحی زیبایی فک و چانه همراه باشید.

مراقبت های پس از انجام جراحی زیبایی فک و چانه

ما قبلا برایتان در خصوص اینکه چه کسانی باید به انجام جراحی زیبایی فک و چانه بر روی صورت خود فکر کنند و یا اینکه اصلا برای رفع چه نوع عارضه هایی بایستی به فکر انجام چنین عملی بر روی چهره خود باشید، صحبت کردیم و اکنون می خواهیم شما را با یکسری از مراقبت های پس از انجام جراحی زیبایی فک و چانه در این بخش از مطلب آشنا نماییم که عبارتند از:

  • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و التهاب ایجاد شده در محل جراحی
  • مصرف دقیق داروهای تجویز شده برایتان از سوی جراح فک
  • عدم خارج کردن بزاق دهان (تُف نکردن) و قورت دادن آن تا حد امکان
  • استفاده نکردن از مواد حاوی الکل و دخانیات تا مدتی که پزشک برایتان تعیین کرده است
  • عدم انجام فعالیت های سنگین جسمانی تا مدتی بعد از جراحی
  • امتناع از خوردن غذاهای جویدنی و سفت تا مدتی بعد از انجام عمل

می باشد.

ضمن اینکه فراموش نکنید در صورت مشورت و صلاحدید پزشک خواهید توانست از فردای روز جراحی با دهانشویه به حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان خود بپردازید. اما یادتان باشد که می توانید از مسواک نیز برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید به شرط آنکه مسواکتان بر روی بخیه و ناحیه جراحی شده کشیده نشود.

در خصوص استحمام کردن فرد جراحی شده نیز باید با پزشک مشورت نمایید اما معمولا شما می توانید 72 ساعت پس از انجام عمل، با آبی نه خیلی گرم اقدام به حمام کردن نمایید. منتهای مراتب یادتان باشد که تایم حمامتان باید خیلی کوتاه و مختصر بوده باشد.

مراقبت های پس از انجام جراحی زیبایی فک و چانه
مراقبت های پس از انجام جراحی زیبایی فک و چانه

سن انجام چنین عملی چقدر است؟

حقیقتش را بخواهید معمولا جراحان فک و صورت بهترین زمان برای انجام این نوع جراحی زیبایی را برای بیماران زن و مرد خود از 18 تا 25 سالگی عنوان می کنند؛ چرا که در این بازه زمانی فک انسان به بلوغ استخوانی خود رسیده و صفحه رشد آن بسته می شود و چون دیگر قرار نیست در این قسمت رشدی مشاهده شود، جراح می تواند با خیالی آسوده عمل زیبایی خود را انجام دهد.

اما از طرفی این را نیز باید در نظر داشت که برای انجام جراحی های ترمیمی با هدف از بین بردن عارضه های فکی و انحرافی آن دیگر هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و شما می توانید با هر سن و سالی برای از بین بردن مشکل فک خود که می تواند به دنبال خود کاهش اعتماد به نفس، تنفس نامناسب و همچنین مشکلات گوارشی به سبب عدم درست جویدن و بلعیدن مواد غذایی را برایتان به همراه داشته باشد، اقدام فرمایید.

کلام آخر

مخاطبان عزیز توجه داشته باشید یکی از مهمترین سوالاتی که همواره در خصوص انجام جراحی ارتوگناتیک از جامعه جراحان فک و صورت پرسیده می شود، این است که آیا این جراحی درد شدیدی را متوجه بیمار پس از به هوش آمدن می کند یا خیر؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بالاخره هر جراحی مقداری درد را متوجه سلامت بیمار می کند اما مطمئن باشید که درد ناشی از انجام این جراحی برای از بین بردن انحرافات فکین و عارضه های مختلف دیگر آن به حدی نیست که شما را بی تاب کند؛

ضمن اینکه پس از انجام عمل جراحی قطعا پزشک و کارد درمان برایتان مسکن هایی را تجویز می کنند که در تسکین درد شما بسیار حائز اهمیت است. در پایان لازم است به این مهم اشاره نماییم که روند بهبودی بیماران مبتلا به عارضه های فکی پس از انجام جراحی اصلاح فک با یکدیگر متفاوت است اما بطور کلی می توان گفت که این روند بهبودی در طی 6 الی 8 هفته پس از انجام جراحی برای شما عزیزان به پایان می رسد و می توانید بصورت تدریجی به رویه معمولی خود در زندگی شخصی تان بازگردید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *