بهترین روشی که در کلینیک تخصصی دکتر نجمه زندی پور برای پروتز گونه استفاده میشود از نوع سیلیکونی است. زیرا سیلیکون برای چندین دهه در بدن و در دستگاه های جراحی و پزشکی متعدد مورد استفاده قرار گرفته اند. زمانیکه سیلیکون روی استخوان قرار گیرد، مانند استخوان به نظر می رسد. یکی از مهمترین مزایای استفاده از پروتز گونه سیلیکونی نرم بودن آن و همچنین با آناتومی اندام های زیرین به خوبی سازگار می شود و هیچ گاه احساس نمی کنید لبه تیزی دارد. همچنین در صورت نیاز به تعویض یا جدا کردن پروتز، به آسانی می توان این کارها را در این نوع پروتز گونه انجام دهید. بعضی از پروتزها از جنس پلی اتیلن در صورتی که نیاز به جدا کردن یا تعویض این نوع پروتزها باشد، به مشکلات بزرگی خواهید خورد. یکی از مشکلات دیگر پروتزهای سفت این است که آنها با بافت بوجود آورنده به خوبی سازگار نمی شوند و امکان بوجود آمدن برآمدگی زیاد است.

پروتز گونه و چانه
پروتز گونه و چانه

انواع پروتز گونه در کلینیک تخصصی دکتر نجمه زندی پور

  1. گونه ای ( مستقیما در استخوان گونه کار گذاشته می شوند و برجستگی بیشتری را عرضه می کنند.)
  2. زیرگونه ای (افتادگی یا لاغری گونه را برطرف می کنند.)
  3. ترکیبی (باعث بهبود وضعیت استخوان گونه می شود.)

توصیه های مهم قبل و بعد از پروتز چانه و گونه

  • یک هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین، پروفن، ویتامین ای، مکملهای گیاهی پرهیز (مگراینکه دکتر شما دستور دیگری داده باشد.)کنید.
  • در روزهای اول بعد از جراحی باید سر حداقل سی درجه بالاتر از بدن ( استفاده از بالش زیرسر و شانه ضروری است.) باشد.

چه عواملی در انتخاب یک پروتز موثر هستند؟

  1. جنس پروتز
  2. شکل پروتز
  3. ماده ایده آل برای پروتز چانه و گونه مانند: سازگاری بافتی- انعطاف پذیری- استحکام – عدم واکنش بافتی – مقاومت به عفونت- پایداری- قابلیت خارج کردن و بی ضرر بودن برای بافت اطراف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *