نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به چه صورت است؟ استراحت و خوابیدن پس از جراحی بینی، بخش مهمی از روند بهبودی است اما نحوه‌ی خوابیدن در طی هفته‌های اول باید به گونه‌ای باشد که به بافت‌های جراحی شده و اسکلت داخلی بینی هیچ گونه فشار و آسیبی وارد نشود. پس از عمل، بینی در آسیب پذیرترین حالت خود قرار دارد در نتیجه وضعیت خوابیدن بیمار تاثیر مهمی در نتایج جراحی خواهد داشت.  در ادامه‌ی این مقاله نحوه‌ی صحیح خوابیدن پس از عمل بینی و نکاتی پیرامون این موضوع توضیح خواهیم داد.

بهترین حالت خوابیدن پس از عمل بینی

بهترین حالت برای خوابیدن و استراحت کردن بعد از جراحی بینی در کرج این است که بیماران سعی کنند به پشت بخوابند و سر خود را کمی بالاتر نگه دارند. شاید این روش خوابیدن، وضعیت راحتی برای خیلی از افراد نباشد اما نقش مهمی در کاهش تورم پس از عمل و جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون در مجرای بینی دارد.

درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نکات مهم جهت خوابیدن به کمر پس از عمل بینی

جهت خوابیدن به کمر پس از عمل بینی باید نکاتی را رعایت کنید که شامل موارد زیر است:

 • اگر خوابیدن به پشت برای شما دشوار است و همیشه عادت داشته اید به پهلو و یا روی شکم بخوابید توصیه می‌شود از چند هفته پیش از جراحی خوابیدن روی کمر را امتحان کنید تا به این وضعیت عادت کنید و پس از جراحی با مشکل روبرو نشوید.
 • اگر به این وضعیت خوابیدن عادت ندارید و احتمال دارد در طی شب به پهلو بچرخید بهتر است در دو طرف بدن خود بالشت‌هایی را قرار دهید تا اگر ناخواسته به پهلو چرخیدید، بالشت‌ها مانع از چرخش بیش از حد شما بشوند.
 • جهت کاهش فشار به ناحیه‌ی کمر می‌توانید یک بالشت زیر زانو خود قرار دهید.

مزایای خوابیدن به پشت پس از عمل بینی

از مزایای خوابیدن به پشت پس از عمل بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از برخورد تصادفی بینی با بالشت جلوگیری می‌شود.
 • احتمال برخورد اتفاقی بینی با دست‌ها کاهش می‌یابد.

نحوه بالا قرار دادن سر در هنگام خوابیدن

جهت بالا نگه داشتن سر در هنگام خوابیدن خیلی ساده می‌توانید از یک و یا چند بالشت اضافی در زیر سر خود استفاده نمائید و یا اینکه بالشت‌های طبی که در داروخانه موجود هستند را تهیه نمائید که زاویه‌ی مناسبی را برای سر فراهم می‌نمایند. بالا نگه داشتن سر پس از جراحی بینی همان طور که اشاره کردیم علاوه بر کاهش تورم می‌تواند در تسریع دوران نقاهت نیز کمک کننده باشد.  

مزایای بالا قرار دادن سر پس از عمل بینی

قرار دادن سر پس از عمل بینی مزیت هایی دارد که این مزیت ها عبارتند از:

 • بالا قرار دادن سر تنها به منظور راحتی بیمار نیست بلکه یک استراتژی جهت کاهش میزان تورم است. در واقع زمانی که سر بالاتر از سطح قلب بالاتر قرار می‌گیرد، میزان تورم کاهش می‌یابد.
 • اگر اطراف بینی ورم داشته باشد، قرار دادن سر بالاتر از سطح قلب باعث می‌شود میزان تورم سریعتر کاهش بیابد.

آیا پس از جراحی بینی می‌توانم به پهلو بخوابم؟

جراحان توصیه می‌نمایند در طی دوران نقاهت ازخوابیدن به پهلو خودداری نمائید. این وضعیت می‌تواند به بینی فشار وارد نماید و باعث در رفتگی اسکلت داخلی بینی شود. همچنین میزان گرفتگی بینی را افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه شما در طی این دوره نمی‌توانید فین کنید بنابراین هر نوع گرفتگی بینی باعث اختلال در تنفس و پیچیدگی‌ در روند بهبودی خواهد شد. 

آیا پس از جراحی بینی می‌توانم روی شکم بخوابم؟

خوابیدن روی شکم پس از عمل بینی کاملاُ ممنوع است. این وضعیت می‌تواند فشار زیادی به بینی وارد نماید و همچنین احتمال ضربه و آسیب به بینی و اختلال در نتایج جراحی را به شدت افزایش می‌دهد بنابراین تا زمانی که پزشک اجازه نداده است نباید در هنگام خواب به سمت شکم بچرخید.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی

چه زمانی می‌توانم به وضعیت طبیعی بخوابم؟

حداقل به مدت یک الی دو هفته باید روی کمر بخوابید و از خوابیدن به پهلو خودداری نمائید. اما خوابیدن روی شکم تا چند ماه (حداقل شش هفته‌ی اول) پس از جراحی توصیه نمی‌شود. به طور کلی پیش از اینکه بخواهید وضعیت خوابیدن خود را تغییر دهید باید ابتدا توسط بهترین جراح بینی در کرج معاینه شوید و اگر جراح به شما اجازه داد می‌توانید خوابیدن روی کمر و با بالشت‌های اضافه را پایان دهید.

راهکارهایی جهت بهبود کیفیت خواب پس از عمل بینی

برای بهبود کیفیت خواب پس از عمل بینی پزشکان راهکارهایی توصیه کرده اند که عبارتند از:

 • تنها بخوابید. اگر همسر، فرزند خردسال و یا یک حیوان خانگی دارید که شب‌ها در تخت شما می‌خوابند لازم است تا زمان بهبود جهت کاهش احتمال هرگونه ضربه تنها بخوابید.
 • در طی روز مایعات کافی مصرف نمائید تا سطح رطوبت در مجرای بینی حفظ شود و خواب راحت‌تری در هنگام شب داشته باشید.
 • مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار را به منظور عدم اختلال در خواب تا جایی که می‌توانید کاهش دهید.
 • جهت کاهش درد در هنگام شب و بیدار شدن‌های مکرر می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه از یک الی دو ساعت پیش از خوابیدن استفاده نمائید.

کلام آخر

اگر در هنگام خوابیدن به صورت ناگهانی چرخیدید، دچار استرس نشوید، در طی هفته‌ی اول جراحی، بینی شما توسط آتل محافظت می‌شود و در مقابل فشارهای تصادفی از بینی مراقبت می‌نماید اما زمانی که آتل برداشته می‌شود تا چند هفته ساختار داخلی بینی شما همچنان آسیب پذیر است به همین دلیل اگر هرگونه ضربه‌ی ناخواسته در هنگام خواب به بینی شما وارد شد لازم است تا با پزشک خود یک ملاقات داشته باشید تا میزان آسیب‌های احتمالی ارزیابی شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *